С дъх на вино

Тамянка – кралицата на Северна България

Характеризира се със силен аромат, ухае на лайм, грозде и цветя

Тамянка е винен сорт грозде, с произход земите на Близкия изток – Сирия, Ирак, Египет, Иран и др. Най-големи площи заема във Франция, Италия, Португалия, Испания, Унгария, страните от бивша Югославия, България, Румъния, Украйна, САЩ. Разпространен е под различни имена в почти всички лозарски страни.  В България е райониран и има големи площи.

Тамянка е местното му име в България, Северна Македония и Сърбия. Това обаче не го прави истински местен сорт, Тамянката има чужд произход, но е отлично натурализиран сорт, който така добре се е аклиматизирал на наша почва, че е придобил статут на местен.

Можем лесно да открием мястото, откъдето е тръгнал сортът, но трябва да отдадем нужното и на историческите извори, които го определят като много стар. Един от първите сортове грозде, от които хората в дълболка древност започнали да приозвеждат вина.

Пурпурният Малбек – аржентинският фаворит

На български името идва от думата тамян, а това е ароматната смола, която се стича от кората на дървета от семейство Босвелия и се използва в църковните ритуали, медицината и козметиката.

Тези дървета се намират в Оман, на юг от столицата Мускат, а тамянът е много познат заради църковната му употреба. Така той е заместил думата мускат, като ед ал и името на сорта Тамянка.

В Гърция сортът се отглежда на остров Самос и близо до Патра в Пелопонес. На Самос произвеждат ароматни сухи бели вина от него. Тези с високо качество се отглеждат на надморска височина от 500 до 1000 метра.

В Италия, Франция и Испания сортът е сред най-отглежданите, като в основен за района на Кастилия в Испания, в Италия е основен компонент на вилата Асти, във Франция е най-популярен сорт в провинция Елзас.

Сира – тържество на сетивата

Изследванията върху сорт Тамянка, правени в България, показват, че този сорт е способен да събере най-силни аромати, ако климатът е топъл, а разликата в температурите сутрин и вечер варира в широки граници. Той обича и високата влажност. Поради това сортът, отглеждан в Северна България, се отличава със своята особено подчертана свежест и финес. Основните лозови масиви обаче се намират в Южна България.

Лозовият масив на сорт ТАмянка се характеризира със средно големи, петделни листа, които са средно нарязани с набръчкана като мрежа повърхност, а от долната страна листата са славо четинести. Петурата е обърната нагоре, пише „Галерия“.

Самият грозд е оформен от дребни зърна, но по размер е средно голям, варира от 120 до 160 грама.

ПО форма е цилиндричен, напомня леко конус и като стегнатост е полусбит до сбит.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button